Magia nietypowych balonów w Szczecinku polega przede wszystkim na niepowtarzalności. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć balonów o kształtach innych niż tradycyjne. Organizatorzy Festiwalu Balonowego przez wiele lat zabiegali o przyjazd choćby jednego balonu o wyróżniającym się kształcie. Trudno było ten cel osiągnąć, aż w końcu długoletnia znajomość z niemieckim pilotem Marcusem zaowocowała uczestnictwem balonu w kształcie samochodu - zabawki w 2011 roku.
  • ryba
  • woz
  • auto
  • brama
  • loko
Festiwal Balonowy w kolejnych edycjach gościł nietypowe kształty balonów regularnie. Przyjeżdżały do nas balony w kształtach bramy Brandenburskiej, lokomotywy Orient Express, wozu strażackiego czy wielkiego białego wieloryba.
Również w ostatnich latach w Polsce pojawił się nietypowy kształt balonu - replika pierwszego balonu, jaki wzbił się we Francji w 1783 roku, wykonany przez braci Montgolfiere. Balon ten jest częścią dużego projektu reklamowego firmy Roleski, a pilotuje go niezwykle doświadczony pilot Krzysztof Rękas. Krzysztof regularnie już odwiedza Szczecinek od 2012 roku, wykonując nie tylko starty swoim majestatycznym balonem, ale także dostarczając szczecineckiej publiczności niezwykłych wrażeń z inscenizacji pierwszego na świecie startu balonu.
Mówiąc o nietypowych kształtach balonów w Szczecinku, nie sposób pominąć balonu w kształcie butelki piwa. pilotowany przez Klausa balon o uwielbianej przez męską część szczecineckiej publiczności formie, lecąc nad pachnącym grillem miastem w letnie popołudnie, doskonale wpisuje się w scenerię weekendowej letniej sielanki.